home

CS PL DE

Vize a Mise

 

Naše vize:

Naše vize je svět bez hranic, kde lidé spolu komunikují a pracují na jeho zlepšení bez ohledu na národnost nebo státní příslušnost.

 

Naše mise:

Chceme, aby se život v ERN rozvíjel nezávisle na hranicích států. Chceme, aby pro lidi ze všech stran hranic bylo normální jet za kulturou nebo za sportem za hranici vlastního státu. Chceme, aby hranice států zůstaly již jen pro jejich oficiální územní vymezení, ale vymizely z hlav obyvatel a návštěvníků regionu. Tím vším chceme přispět ke komunikaci mezi lidmi, zlepšení jejich vztahů a tím k dlouhodobému a udržitelnému rozvoji našeho regionu.

 

 

Jak na to:

V rámci Euroregionu Nisa-Nysa-Neisse spolupracují organizace LOS – Liberecká občanská společnost, o. s. a UNESCO inicjativ centrum z Wroclawi už od roku 2005. Po 7 letech jsme se společně rozhodli využít know-how a zkušenosti s přeshraniční spoluprací k tomu, abychom založili nový interaktivní portál ILOVENISA.EU, který by měl usnadnit potenciální spolupráci mezi organizacemi, institucemi, ale i městy v rámci Euroregionu Nisa – Nysa – Neisse (dále jen ERN).

Naším cílem je propojení jednotlivých struktur společnosti tří národů, vytvoření prostředí spolupráce a sdílení know-how i lidského či materiálního zázemí. Považujeme za důležité, aby Češi, Němci i Poláci spolupracovali v různých oblastech občanského života:

  1. Umělecké aktivity
  2. Vzdělávání (formální i neformální)
  3. Kulturní aktivity (festivaly, happeningy, divadla)
  4. Dobrovolnictví
  5. Mediální obraz reality

Nejde nám tedy pouze o vytváření společných projektů, ale i o globálnější propojení této středoevropské oblasti.  Chceme poukazovat na odlišnosti našich kultur, ale i na společnou historii regionu, poukazovat na stereotypy, skrz které vnímáme příslušníky jiných národů a bojovat proti nim, chceme společně vytvořit místo, které je atraktivní pro mládež a pracovní trh. Je evidentní, že ERN je oblastí s trvalým úbytkem obyvatel, což vede k chátrání regionu, jeho postupné likvidaci a uzavřenosti. Komplex historických událostí navíc zapříčil, že na tomto území často nežijí rodáci, což s sebou přináší velké společenské problémy a problémy s identitou. Naší misí je zkvalitnit občanský život v regionu, dát lidem důvod v ERN zůstat a vytvářet nové hodnoty, které budou přenositelné z generace na generaci.

 

Příklady aktivit, které v ERN děláme:

–          Źivá knihovna

–          Erasmus stáže

–          PoláCzek

–          Fotbal proti rasismu

–          Dny dobrovolnictví

–          Výměny mládeže

< >

2018Listopad

Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2